Zdecydowany zasięg sygnałów z stacji systemu Galileo

Blog lifestylowy - motoryzacja, remonty, dom i ogród czyli miejsce codziennej inspiracji

Zdecydowany zasięg sygnałów z stacji systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała o starcie wysyłania roboczych sygnałów nawigacyjnych wykorzystując nowe 2 satelity działające w ramach systemu znanego pod nazwą Galileo – europejskiego odpowiednika systemu GPS. Rozszerza to zapełnienie nieba przez układ nawigacyjny Galileo. Satelity Galileo z numerami 9 jak również 10 zostały ustawione na orbicie 11.09.15 r. Po zrealizowaniu wielotygodniowych, skomplikowanych testów na orbicie, potwierdzono ich funkcjonowanie zgodne z oczekiwaniami. Zwłaszcza, z użyciem 20-metrowej anteny w centrum ESA na terenie Belgii, przeprowadzono analizy częstotliwości fal radiowych nadawanych z tych satelitów, aby sprawdzić kształt sygnału a także jego rozdzielczość.

Sprawdzono do tego poprawność współpracy ze znajdującą się na Ziemie siecią systemu satelitarnego Galileo. Testy były koordynowane z terenu Galileo Control Centres znajdującego się w Oberpfaffenhofen w Niemczech jak również w mieście Fucino we Włoszech. W pierwszym miejscu testowano nadawanie poleceń a także kontrolowanie orbiterów, a w drugim koordynowanie przesyłania danych nawigacyjnych dedykowanych odbiorcom. Badania skończyły się sukcesem na kilka dni wcześniej aniżeli przewidywał harmonogram. 29.01.18 r. satelity zaczęły przekazywanie kompleksowych danych do nawigacji. ESA wykonuje obecnie również badania dwóch nowych satelitów systemu nawigacji (numer 11 oraz 12), które wystrzelono 17 grudnia 2015 r. Z kolei orbitery o numerach 13 a także 14 przeszły w ostatnim czasie testy przed wystrzeleniem w centrum ESTEC znajdującego się w Noordwijk w Holandii a później były umieszczone w magazynie w oczekiwaniu na wystrzelenie.

Tymczasem na terenie Niemiec trwa produkcja 12 następnych satelitów Galileo. Pełny system nawigacyjny Galileo ma liczyć 24 orbitery. Obecnie emitowane sygnały nawigacyjne są w formie „roboczej” – użytkuje je przemysł satelitarny do naszykowania towarów oraz usług, które w późniejszym czasie będą dane użytkownikom.