Nowe sposoby na raka

Blog lifestylowy - motoryzacja, remonty, dom i ogród czyli miejsce codziennej inspiracji

Nowe sposoby na raka

Nowotwór prostaty jesteśmy w stanie pokonać wykorzystując lek na raka piersi, za to lek na czerniaka złośliwego może okazać się skuteczny w terapii raka jelita grubego. Przy założeniu, iż oceni się, jakiego typu mutacja wywołała nowotwór u danej osoby. Gdyby nasi medycy mogli diagnozować w taki sposób, jak ich amerykańscy koledzy, ludzie z rakiem uniknęliby niszczącego leczenia, chociażby wykorzystywanej praktycznie na ślepo chemii. Sporej części z tych ludzi ocaliłoby życie.

Rewolucja w onkologii

Praktycznie do niedawna dzieliliśmy nowotwory zależnie od części ciała, które atakowały. Badano nowotwory piersi, płuca, jelita lub prostaty W dzisiejszych czasach wiemy, iż jest to naturalnie nie tylko miejsce, ale przede wszystkim pojawianie się odpowiednich mutacji genowych powoduje, że zalecony medykament okazuje się być skuteczny albo absolutnie nie. Organizacja Foundation Medicine na terenie Cambridge bada przekazane wycinki tkanki nowotworowej pacjentów z całego świata badając do tego wiele genów, które będą mogły mieć wkład w rozwijaniu się raka. Dla każdego człowieka szykuje unikalny raport prezentujący dostępną wiedzę na temat wykrytych zmian genomowych a także porady, jakie sposoby leczenia oraz dlaczego trzeba zastosować w danej sytuacji.

U 20 letniej obywatelki Ameryki Corey Wood guza płuc znaleziono 2 tygodnie po fakcie, jak zakończyła półmaraton. Kobieta była w świetnej kondycji i nie obserwowano u niej jakichkolwiek objawów nowotworu. Podczas porady u lekarza okulistyki na jaką poszła tylko po soczewki kontaktowe oznajmiła lekarzowi, iż pojawiają się jej świetlne błyski w oczach. Okulista zlecił kompleksowe badania, w trakcie których odnaleziono guzki w płucu, węzłach chłonnych jak również miejsca przerzutów do kości. Okazał się to nowotwór płuca w poważnym czwartym stadium. Wydawać mogło się, że jedynym wyjściem leczenia pozostanie długotrwała i groźna dla zdrowia chemioterapia. Sam lekarz przekazał jednak materiał z guza do analizy profilowania genomowego. Wykryto, iż guza wywołała mutacja genów ROS1 oraz jest na ten rodzaj mutacji dedykowane lekarstwo. Zadziałało. W dzisiejszych czasach płuca Corey Wood są pozbawione guzów. Przypadek? Zdecydowanie nie, to możliwości medycyny spersonalizowanej.

Terapia celowana

Sprawdzenie mutacji znajdujących się w próbce z nowotworem u leczonej osoby a także dobór dopasowanej metody leczenia do danej mutacji – są to innowacyjne podejście do zwalczania raka. Lekarz Mike Pellini szef Foundation Medicine w Cambridge na terenie Massachusetts, jaka takie analizy realizuje ocenia, że dzięki nim pacjent może liczyć na odpowiedni lek w niezbędnej dawce nastawiony na określony cel. Od momentu przesłania tkanki do przygotowania sprawozdania upływa w granicach 2 tygodni. By zrealizować test wymagana jest niewielka ilość tkanki nowotworowej. Może to zostać tkanka pobrana ostatnio do badania histopatologicznego. Wynik analizy ukazuje informację o istotnych dla przebiegu terapii zmianach genomowych, ewentualnych terapiach indywidualnych, dostępnych badaniach w warunkach klinicznych wykonywanych nad lekami, jakie mogą pomóc. Tego typu wiedza daje możliwość lekarzowi znaleźć najskuteczniejsze leczenie.